Hatay Lpg Sıkça Sorulan Sorular

Lpg Nedir ? İSTANBUL OTOGAZ MÜHENDİSLİK ANTAKYA

Otomotiv sektörü teknolojik yenilenmenin en hızlı ve etkin bir şekilde uygulandığı sektörlerden birisidir. Buna rağmen bu sektörde halen petrol ürünleri temel enerji kaynağıdır. 

Petrol kaynaklarının tükenmeye başlaması nedeni ile alternatif enerji (LPG Otogaz) kaynaklarının araştırılmasına hız verilmiş ancak bu güne kadar denenen bir çok enerji kaynağı henüz petrolün yerini alabilme aşamasına ulaşamamıştır.

Otomotiv sektöründeki alternatif enerji kaynağı arayışları 1930lu yıllarda LPG’nin araçlarda yakıt olarak kullanımını gündeme getirmiştir. Özellikle kolay bulunması, ekonomik olması ve diğer yakıtlara oranla çevreyi daha az kirletici özellikte olması nedeni ile dünyada bir çok ülke, LPG’nin otomobillerde kullanımını özendirerek yaygınlaştırmıştır. 

Günümüzde İtalya, Hollanda, Fransa, Belçika, Japonya ve Amerika’da LPG yakıt olarak otomobillerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer ülkelerde ise kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Yukarıda belirtilen özellikleri nedeni ile son yıllarda LPG ülkemizde de otomobillerde yaygın bir şekilde alternatif yakıt olarak kullanılmaya başlanmıştır. LPG’nin yanıcı ve patlayıcı bir gaz olması LPG dönüşüm sistemlerinde güvenliği ve denetimi ön plana çıkarmıştır.

LPG dönüşüm sistemleri; uluslararası ECER 67-01 ve TSE standartlarına uygun olması, montaj firmasının yetkili ve montajı yapan teknisyenin eğitilmiş olması, gerekli bakım ve periyodik kontrollerinin yapılması ile çevreci, ekonomik ve güvenli sistemlerdir.

Bu sitede LPG otogaz dönüşüm sistemleri konusunda kullanıcılara pratik bilgiler aktarılarak LPG otogaz sistemlerinden kaynaklanacak tehlikelerin azaltılması ve trafik güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır.

LPG (Liquefied Petroleum Gases)
Sıvılaştırılmış Petrol Gazı

LPG; propan ve bütan gazlarının belli oranlarda karışımından oluşan ve İngilizce Liquefied Petroleum Gases (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) kelimelerinin baş harfleri ile ifade edilen bir petrol gazıdır.

LPG renksiz ve kokusuzdur. Gaz kaçaklarının tespit edilmesi için sonradan kokulandırılır.

LPG basınç altında depolanabilir, çelik tank yada borularla taşınabilir.

LPG yanıcı ve patlayıcı bir gazdır. Üzerindeki basınç kaldırıldığında hava ile hacimsel olarak %2-9 oranında karıştığında patlayıcı bir gaz haline gelir.

LPG havadan ağır olduğu için kaçak durumunda su gibi akar ve en derin yerde birikir.

Düşük sıcaklıkta buharlaşması nedeni ile sıvı gazın insan vücudu ile teması sonucunda ciddi deri yanıkları oluşturur.

Isı arttıkça basıncı artar ve kritik bir sıcaklık ve basınçta, içinde bulunduğu tankın patlamasına neden olabilir. Otogaz tankları yangın içerisinde kalsa dahi patlamayacak şekilde güvenlik ekipmanları ile donatılmıştır.

LPG yağ ve boyayı eritebilir. Ayrıca doğal lastiği deforme eder. Bu yüzden motorlu araçlarda standartlara uygun malzemeden yapılmış borular kullanılmalıdır.

Petrol ve doğal gazdan meydana gelen, düşük CO₂ salınımı özelliğiyle çevreci bir yakıttır. Kelime anlamı, Likit petrol gazıdır. Renksiz ve kokusuzdur, ancak sızıntı anında kokusundan fark edilebilmesi için rafinerilerde kokulandırılmaktadır. Ülkemizde bileşimi genelde, %70 bütan ve %30 propandır. Bu karışım oranı mevsimsel olarak veya LPG gazının alındığı istasyona göre değişiklik gösterebilmektedir. Havadan ağır ve yanıcı bir gazdır. 1litre sıvı haldeki LPG, normal şartlar altında, açık havada 250litre gaz hacmine ulaşır. Ancak basınç altında sıvı olarak muhafaza edilebilir.

LPG olarak bilinen Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (Liquified Petroleum Gas), bütan ve propan gazlarının karışımıdır. Ham petrol damıtılırken, parçalanması sırasında ya da doğal gaz yataklarından elde edilir. Normal şartlarda LPG renksizdir ve kokusuzdur. Ayrıca yanıcı ve parlayıcı özelliğe sahiptir.

Gaz kaçaklarının fark edilmesi için rafineri tarafından özel bileşiklerle kokulandırılmıştır.

1810’de ilk kez İngiltere’de kullanılmaya başlanan LPG ülkemizde ticari olarak; Miks LPG (% 30 propan ve % 70 bütan) ve propan (% 95 ve üzeri saflıkta) olarak piyasaya sürülür.

LPG’nin iki önemli özelliği basınç altında likit halde özel basınçlı kaplar içinde tutulması ve gaz halindeyken havadan ağır olmasıdır.

Günümüzde LPG; evlerde mutfak ve banyolarda; araçlarda , deniz motorlarında, açık havada kullanılan mangal; ısı şemsiyesi gibi ürünlerde kullanılır.

Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

0326 221 86 75

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675

Aracımda Performans Kaybı Olur mu ? İSTANBUL OTOGAZ ANTAKYA

Lpg Performansı ? İstanbul Otogaz Mühendislik 

Yakıtın fiziksel özelliklerindeki farklar nedeniyle LPG’li araçlarda maksimum %5 civarında bir performans kaybı olması doğaldır. 

Bu düşük oran normal sürüş koşullarında fark edilmez.

Ayrıca kullanılan kitin araçla teknolojik uyum içerisinde olması, AFR ayarlarını düzgün olması, kullanılan yakıtın standartlara uygun olması da LPG’li araçta istenen performansın alınabilmesi için büyük önem taşımaktadır. 

Otomobil Benzin,de Ne Kadar Sağlıklı Çalışırsa Lpg Çalışması Okadar Güzel Ve Verimli Oldğu İzlenmiştir…

Unutmayalım Araçların Motoru İnsan Vücudu Gibidir. Cevdet Sapçı İstanbul Otogaz Mühendislik

 

Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675 / 0326 221 8675

Lpg`li bir aracın patlama ihtimali, benzinli bir aracın patlama ihtimalinden daha düşüktür. Başka bir deyişle LPGli araç patlamaz. ATİKER dönüşüm sistemlerinde, bunun için aşağıdaki önlemler alınmıştır:

 • Basınçlı bir kap olan LPG tankı, üretim aşamasında testlere tabi tutularak darbe anındaki dayanıklılığı ölçülür ve yeterli güvenlik sağladığına emin olunduğunda satışa sunulur. Tanklarla ilgili dikkat edilmesi gereken husus:  Tankların kullanım ömrü, üretim tarihinden itibaren10 yıldır. Bu süreden sonra yetkili bir serviste yeni bir tank montajı yaptırmanız gerekmektedir.

 • Tank konusunda güvenliğin sağlandığından emin olmak için, ATİKER dönüşüm sistemleri tank dahil olarak satışa sunulmaktadır.

 • LPG sistemi üzerinde solenoid gaz valfi bulunmaktadır. Bu valf regülatör (buharlaştırıcı) ile tank arasındaki gaz yolu üzerinde bulunmaktadır. Aracın kazaen ya da istemli durdurulması halinde bu valf gaz akışını otomatik olarak kapatır.

 • ATİKER şamandıralarda bulunan basınç tahliye sibobu, sistem basıncı yükseldiğinde güvenli bir şekilde gazı tahliye ederek basıncı düşürür ve patlamayı engeller. Sistem darbe anlarında oluşabilecek yüksek basınç anında da patlamanın önlenmesini sağlar.

 • Şamandıra üzerinde bulunan bir başka gaz valfi motor durduğunda gaz akışının kesilmesini sağlar.

 • Şamandıra üzerinde bulunan eriyebilen kurşun tıpa, yangın emniyeti saplar.

 • 1 Milim bakır boru kırıldığında yada delindiği zaman kaçak emniyeti devreye girer ve gazı keser.

 • Şamandıralar, tankların içine ancak hacmin %80i kadar gaz dolumu yapılmasına izin verir. Bu miktardan sonra otomatik olarak dolumu keser. Böylece sıcaklık farklarıyla tank içinde oluşabilecek basınç değişikliklerini tolere edecek alan yaratılmış olur.

 • Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

   

  İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

  Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

  0326 221 86 75

  İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675

Lpg Montaj Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ?

LPG’Lİ ARAÇLARIN KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

LPG montajından önce aracınızın çalışması düzen­li değil ise montajdan sonra da düzensiz çalışacaktır. So­runlu aracın LPG ile çalışınca düzelmesi söz konusu değildir.
Aracınızın LPG ile sorunsuz çalışması için kelebek temizliği ve rölanti ayarlayıcı sensörlerin görevini sorunsuz yaptığını, ateşleme sisteminin ( buji, buji kablosu, bobini) kusursuz çalıştığını kontrol ettiriniz.
Her 10.000 km’de mutlaka Lpg Gaz filtresini değiştiriniz.
Enjeksiyonlu araçları benzinsiz kesinlikle çalıştırmayınız.
Kesinlikle aracınızın motorunu yıkatmayınız. LPG sisteminin elektronik aksamlarını bozabilir.
Sıralı sistem montajı yapılmış aracınıza akü bitmesi durumunda takviye yapmayınız. eğer gerçekten çok gerekli ise ecu beynin sigortasını çektirip bu şekilde takviye yapılması tavsiye edilmektedir.  
Hatay Lpg  Prins Antakya şube 0326 221 86 75 – 0532 151 86 75

• Milyonlarca taşıt ve sabit makina kullanıcılarına LPG yakıtı kullanmaları sağlanmıştır. Bu ülke çapında LPG yakıtının güvenilirliğini kanıtlayıcı bir sonuçtur. Şayet LPG güvenli olmasaydı tüm dünyada sigorta primleri bu yakıtın kullanımını engelleyecek şekilde yasaklayıcı ve sınırlayıcı olurdu. 
Doğru montaj halinde LPG benzinden daha güvenlidir denilebilir. 

Sistemin eğitimli personel tarafından monte edilmesi halinde uygun malzeme kullanılmakta, parçalar güvenli yerlere monte edilmekte, yakıt boruları egzoz borularının uzağından geçirilmekte ve montajın ardından çalışma ayar değerleri kurularak kaçak testi yapılmaktadır.
Otogazlar için kullanılan yakıt tankları normal yakıt tanklarına oranla darbe ve yüksek ısıya karşı çok daha dayanıklı özel saclardan ECE-R 67-01’e göre imal edilmektedir. Otogaz tankları üretim aşamasından sonra kaynak yerlerinin röntgeni çekilir ve testlere tabi tutulur. Fabrikadan çıkmadan patlama, açılma, yarılma testinden geçirilerek tüketiciye bayiler ve montajcılar aracılığı ile ulaştırılır. 

LPG SIZINTILARINDA ALINACAK ÖNLEMLER  • Araçtan çıkan egzoz gazlarını uzun süreli solumayınız. 
• Aracınızı hava sirkülasyonu olmayan depo, garaj vb. gibi yerlere kısa veya uzun süreli bırakmayınız. 
• Aracınızın gaz ayarını mutlaka yetkili servislere yaptırınız. 
• Lütfen gaz kaçaklarını ateşle kontrol etmeyiniz. Gaz kaçağı olduğundan şüphelendiğiniz yerleri sabun köpüğü ile test ediniz. 
• Gaz kokusu hissederseniz aracınızı durdurunuz, tank da şamandıra üzerindeki vanayı kapatınız ve İstanbul Otogaz Mühendislik yetkili servise gidiniz.

• Doğru montaj halinde LPG benzinden daha güvenlidir denilebilir. Sistemin eğitimli personel tarafından monte edilmesi halinde uygun malzeme kullanılmakta, parçalar güvenli yerlere monte edilmekte, yakıt boruları egzoz borularının uzağından geçirilmekte ve montajın ardından çalışma ayar değerleri kurularak kaçak testi yapılmaktadır.

• Otogazlar için kullanılan yakıt tankları normal yakıt tanklarına oranla darbe ve yüksek ısıya karşı çok daha dayanıklı özel saclardan ECE-R 67-01’e göre imal edilmektedir. Otogaz tankları üretim aşamasından sonra kaynak yerlerinin röntgeni çekilir ve testlere tabi tutulur. Fabrikadan çıkmadan patlama, açılma, yarılma testinden geçirilerek tüketiciye bayiler ve montajcılar aracılığı ile ulaştırılır.

• LPG kaçağından yangın tehlikesi benzine göre daha azdır.

Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675 / 0326 221 8675

Çevre Dostu Otagaz Yetkili Servis – İstanabul Lpg Antakya Hatay 

Petrol ve doğal gazdan meydana gelen bu yakıt düşük CO₂ salınımı özelliğiyle çevreci bir yakıttır.

Bu özelliğiyle sizin ve gelecek nesillerin temiz bir dünyada yaşamasına yardımcı olur.

Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

0326 221 86 75

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675

Tam tersi otogaz, yanma neticesinde motorda asit ve karbon atıkları bırakmadığından motorun ve motor yağının korunmasına yardımcı olur.

Buna Ek Olarak;

AFR ayarı yapılmış araçlar;

Aracın benzindeki  performansı, verimi ve motor sağlığı ile kullanılır

Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

0326 221 86 75

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675

Hatay Atiker Montaj Fiyatları ?

Antakya Otogaz Dönüşüm ? 

 İstanbul Otogaz Mühendislik Yetkili Servis Antakya Hatay ?

Hatay Lpg Aracınızın otogaz dönüşümünü yaptırmadan önce yeterince araştırdınız mı !!! 

 
-Firmanın montaj için gerekli izin ve belgeleri var mı?
-Teknik donanımı ve cihazları var mı?
-Personeli gerekli eğitimleri almış mı?
-Montaj sonrası hizmete yeterli önemi veriyor mu?
 
 
Atiker İstanbul Otogaz Mühendislik Yetkili Servisinde Dönüşüm Yaptırarak ;
 
1-Ortalama %40 oranında yakıt tasarrufu elde edersiniz.
2-Çevreye duyarlı bir yakıt kullanmanın zevkini yaşarsınız.
3-Aracınızda performans kaybı olmaz ve sorunsuz kullanım sağlar.
LPG montajından önce aracınızın çalışması düzen­li değil ise montajdan sonra da düzensiz çalışacaktır. So­runlu aracın LPG ile çalışınca düzelmesi söz konusu değildir.
Aracınızın LPG ile sorunsuz çalışması için kelebek temizliği ve rölanti ayarlayıcı sensörlerin görevini sorunsuz yaptığını, ateşleme sisteminin ( buji, buji kablosu, bobini) kusursuz çalıştığını kontrol ettiriniz. 
 

İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

Antakya İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675 / 0326 221 8675

Atiker Hatay LPG Montaj Fiyatları ?

Otogaz Dönüşüm ? 

Otogaz Dönüşüm Yetkili Servis Antakya Hatay ? İstanbul Otogaz Mühendislik

Aracınızın otogaz dönüşümünü yaptırmadan önce yeterince araştırdınız mı !!! 

 
-Firmanın montaj için gerekli izin ve belgeleri var mı?
-Teknik donanımı ve cihazları var mı?
-Personeli gerekli eğitimleri almış mı?
-Montaj sonrası hizmete yeterli önemi veriyor mu?
 
 
Atiker İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet Sapçı Dönüşüm Yaptırarak ;
 
1-Ortalama %40 oranında yakıt tasarrufu elde edersiniz.
2-Çevreye duyarlı bir yakıt kullanmanın zevkini yaşarsınız.
3-Aracınızda performans kaybı olmaz ve sorunsuz kullanım sağlar.
LPG montajından önce aracınızın çalışması düzen­li değil ise montajdan sonra da düzensiz çalışacaktır. So­runlu aracın LPG ile çalışınca düzelmesi söz konusu değildir.
Aracınızın LPG ile sorunsuz çalışması için kelebek temizliği ve rölanti ayarlayıcı sensörlerin görevini sorunsuz yaptığını, ateşleme sisteminin ( buji, buji kablosu, bobini) kusursuz çalıştığını kontrol ettiriniz. 
 

Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

0326 221 86 75

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675

Hatay LPG Montaj Fiyatları ?

Otogaz Dönüşüm ? 

Otogaz Dönüşüm Yetkili Servis Antakya Hatay ? İstanbul Otogaz Mühendislik

Aracınızın otogaz dönüşümünü yaptırmadan önce yeterince araştırdınız mı !!! 

 
-Firmanın montaj için gerekli izin ve belgeleri var mı ?
-Teknik donanımı ve cihazları var mı?
-Personeli gerekli eğitimleri almış mı?
-Montaj sonrası hizmete yeterli önemi veriyor mu ?
 
 
İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet Sapçı Dönüşüm Yaptırarak ;
 
1-Ortalama %45 oranında yakıt tasarrufu elde edersiniz.
2-Çevreye duyarlı bir yakıt kullanmanın zevkini yaşarsınız.
3-Aracınızda performans kaybı olmaz ve sorunsuz kullanım sağlar.
LPG montajından önce aracınızın çalışması düzen­li değil ise montajdan sonra da düzensiz çalışacaktır. So­runlu aracın LPG ile çalışınca düzelmesi söz konusu değildir.
Aracınızın LPG ile sorunsuz çalışması için kelebek temizliği ve rölanti ayarlayıcı sensörlerin görevini sorunsuz yaptığını, ateşleme sisteminin ( buji, buji kablosu, bobini) kusursuz çalıştığını kontrol ettiriniz. 
 

Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675 / 0326 221 8675

LPG DÖNÜŞÜM

EN UYGUN LPG MONTAJI

LPG MONTAJ

HATAY LPG MONTAJ FİYATLARI

MODERN LPG SERVİSİ

SİZ HALA BENZİN Mİ KULLANIYORSUNUZ

Hatay Lpg LPG Ruhsata Nasıl İşlenir ?

İstanbul Otogaz Mühendislik Antakya Hatay Ruhsat Kayıt İşlemi;

1-Aracın Lpg Sistemi Montaj Uygunluğu

2- İstanbul Otogaz Mühendislik Sızdırmazlık Raporu

3-Egzoz Emisyon Ölçümü

4-Tüv-Türk Araç Muayenesi

5- Noter de Ruhsat Değişimi

Not: Sırasına Göre Yapılması Gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz

Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675 / 0326 221 8675

Mevsim Geçişlerinde Bilgisayarlı Gaz Ayarının Önemi ?

Mevsim geçişlerinde bilgisayarlı gaz ayarı yaptırın fazladan yakıt parası ödemeyin

LPG, yakıt deposunda basınç altında sıvı olarak tutulmaktadır. 

Motor içinde enerjiye dönüştürülebilmesi için gaz faza geçmesi gerekir. Bu da aracın soğutma sisteminden aldığı su ile gazın regülatörde ısıtılmasıyla olur.

Sıralı sistem araçlar, ilk çalışmayı benzin ile yaparlar, bu nedenle sabah geç çalışma problemi yaşanmaz. Motor belli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra araç otomatik olarak gazda çalışma moduna geçer.

Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675 / 0326 221 8675

Dünyada Otogaz Sistemleri
 
Dünyanın birçok ülkesinde LPG, çevrenin korunması ve hava kirliliğinin önlenmesi için kullanılıyor; hatta devlet tarafından vergi teşvikleri veya otomobil üreticileri tarafından fabrika çıkışlı LPG’li araç üretimi ile teşvik ediliyor.
Güney Kore, Fransa, Polonya, İngiltere bu ülkelerden sadece birkaç tanesi. Avrupa’da LPG’yi araçlarda en çok kullanan ülke Polonya’dır. Türkiye ise ikinci sırada gelmektedir.
 
Bugün dünya genelinde en yaygın ve kabul görmüş çevreci alternatif yakıt otogazdır. Dünya çapında 12 milyon araç otogaz kullanmaktadır.
 
Otogaz Haber Hatay LPG Hakkında Dünyadan İlginç Bilgiler:
 
* Sadece Türkiye’de değil pek çok dünya ülkesinde, özellikle gelişmiş ülkelerde, Güney Kore’de, Japonya’da, Polonya’da, Avustralya’da, İngiltere’de, Meksika’da, Hollanda’da, İtalya’da otogaz yoğun olarak kullanılıyor.
 
* Avustralya, Çin, Fransa, İtalya, Meksika ve ABD toplu ulaşım araçlarını otogaza dönüştürüyor. Çin, hava kirliliği sorunu olan Guangzhou bölgesinde on binlerce otobüs ve taksiyi otogaza çevirdi ve çevirmeye devam ediyor.
 
* Bazı ABD şehirlerinde otogazlı araçlara özel şeritler ayrılmış durumda.
 
* Japonya’da devlet, otogaz ve diğer alternatif yakıtların dağıtımı için yeni istasyon kuran şirketlere yatırım harcamalarının yarısını geri ödüyor.
 
* Londra’da şehir merkezinde uygulanan trafik ücretinden LPG’li araçlar muaftır.
 
* İngiltere Kraliçesinin makam aracı da LPG’lidir.
 
*Japonya’nın trafik yoğunluğuyla ünlü başkenti Tokyo’daki tüm taksileri taksilerin otogazlı
 otogazadönüştürmek istemesi de teknoloji ve güvenlik düşkünü bu ülkenin şehirlerde 
*otogaza nedenli güvendiğini gösteriyor. Hatta büyük  Otomobillerin yanı sıra deniz motorlarında, motosikletlerde ve hatta çok yoğun olarak forkliftlerde de kullanılan otogaz için en yeni kullanım alanı geçtiğimiz haftalarda Hindistan’da ortaya çıkmış. Hindistan’ın Gujarat kentindeki 5.000 balıkçı, teknelerini otogaza dönüştürmüş.
 
* Hindistan Anayasa Mahkemesi hava kirliliğinin azaltılması amacıyla trafiğin yoğun olduğu 11 şehirde ticari araçların otogaza dönüştürülmesini zorunlu hale getirmiş. 
 
* İlk olarak Vietnam’da başlayan motosikletlerin otogaza dönüştürülmesi hareketi büyük bir hızla Kamboçya’ya, Filipinler’e, Tayland’a ve hatta Afrika ve Avrupa ülkelerine yayılmaya başlamış. lpg atiker istanbul otogaz  hatay

Milyonlarca taşıt ve sabit makina kullanıcılarına LPG yakıtı kullanmaları sağlanmıştır. Bu ülke çapında LPG yakıtının güvenilirliğini kanıtlayıcı bir sonuçtur. Şayet LPG güvenli olmasaydı tüm dünyada sigorta primleri bu yakıtın kullanımını engelleyecek şekilde yasaklayıcı ve sınırlayıcı olurdu.

Doğru montaj halinde LPG benzinden daha güvenlidir denilebilir. Sistemin eğitimli personel tarafından monte edilmesi halinde uygun malzeme kullanılmakta, parçalar güvenli yerlere monte edilmekte, yakıt boruları egzoz borularının uzağından geçirilmekte ve montajın ardından çalışma ayar değerleri kurularak kaçak testi yapılmaktadır.

Otogazlar için kullanılan yakıt tankları normal yakıt tanklarına oranla darbe ve yüksek ısıya karşı çok daha dayanıklı özel saclardan ECE-R 67-01’e göre imal edilmektedir.

Otogaz tankları üretim aşamasından sonra kaynak yerlerinin röntgeni çekilir ve testlere tabi tutulur. Fabrikadan çıkmadan patlama, açılma, yarılma testinden geçirilerek tüketiciye bayiler ve montajcılar aracılığı ile ulaştırılır.

LPG tanklarının üzerine bağlanan şamandıra tanktaki sıvı LPG seviyesini ve LPG giriş-çıkışlarını kontrol eden çoklu kontrol ünitesinin yanı sıra yeni uygulamalarda ilave bir valf daha konulmuştur. Şamandıra üzerinde tanka giren ve çıkan gazın iletim hatlarını açıp kapatmak için bir adet el ile kumanda edilen bir vana mevcuttur.

Bu vanalar bakım, kaza ve yangın anında LPG giriş ve çıkışını kapatmaya yarar. Şamandıra üzerinde yer alan aşırı akış vanasına ilaveten yeni uygulama ile gelen bobinli valf sayesinde araca arkadan çarpma ve iletim borularının kopma yada kırılması halinde her ikisi birden devreye girerek sistemi otomatik olarak kilitler. Bundan sonra tanktan gaz çıkışı tamamen kesilir. Buda otomobil kullanıcılarının emniyeti sağlar.

LPG tankı üzerinde bulunan şamandıra, tankın %80 doldurulmasını sağlayacak şekilde ayar edilmiştir. LPG dolumu sırasında daha fazla yakıt almak amacıyla LPG tankının ileri geri sallanması, multivalf ayarının bozulmasına neden olacaktır.Bu durumda ise LPG tankına fazla yakıt alınacaktır.Bu ise son derece tehlikeli bir durumdur.

Otogaz (LPG) tankının kapasitesinin %80 ‘inden fazlası doldurulmamalıdır.

LPG tankında herhangi bir sebepten dolayı fazla LPG akışı olduğunda (bakır borunun kopması gibi) depoya monte edilen kaçak akım valfi depo çıkışında LPG akışını otomatik olarak keser.;

LPG kaçağından yangın tehlikesi benzine göre daha azdır.

Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

0326 221 86 75

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675

Yakıt ekonomisi benzinle LPG arasındaki fiyat farkından kaynaklanmaktadır.  Bugünkü fiyatlarla benzine göre %40-50 oranında bir tasarruf söz konusudur.

Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

0326 221 86 75

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675

LPG li Araçlarda Yağ ve Buji bakımı Mevcut Benzin Bakımlarında Rutin Olarak yapılmalıdır.

Yani her 10 ila 15 bin km’de Yağ Bakımı Yapılmalıdır 

Her 25 bin km’de Buji kontrolü yapılmalı Benzin / Lpg Oktan Farkı Olduğundan Önem Taşımaktadır


Hatay İstanbul Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675 / 0326 221 8675

LPG Filtresi Nedir ?

LPG Filtresi Ne İşe Yarar ? İstanbul Otogaz Mühendislik Yetkili Servis

LPG Anahtarından 3 Kez Bip Sesi Neden Gelir ? İstanbul Otogaz Mühendislik Yetkili Servis

 İLPG Anahtarından 3 Kez Bip Sesi Muhtemelen LPG Filtre Bakım Süresi Geldiğinin İkazıdır.

LPG Filtresi bu sistem işleyişinde depodan
gelen gazın içerisindeki yabancı partikülleri temizler. İstanbul Lpg Mühendislik

LPG’li araç bakımı denilince ilk olarak akla LPG filtre değişimi gelmektedir. LPG filtreleri her 10.000 kilometrede bir değiştirilmelidir.

Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675 / 0326 221 8675

LPG Filtresi Nedir ?

LPG Filtresi Ne İşe Yarar ? İstanbul Otogaz Mühendislik Yetkili Servis

LPG Anahtarından 3 Kez Bip Sesi Neden Gelir ? İstanbul Lpg Mühendslik Antakya Hatay

LPG Anahtarından 3 Kez Bip Sesi Muhtemelen LPG Filtre Bakım Süresi Geldiğinin İkazıdır.

LPG Filtresi bu sistem işleyişinde depodan
gelen gazın içerisindeki yabancı partikülleri temizler.

LPG’li araç bakımı denilince ilk olarak akla LPG filtre değişimi gelmektedir. LPG filtreleri her 10.000 kilometrede bir değiştirilmelidir.

Hatay Antakya Otogaz Mühendislik Atiker Brc Prins Yetkili Servis Çözüm Merkezi

 

İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

Siz Gazlayın Biz Yanınızdayız

0326 221 86 75

İstanbul Otogaz Mühendislik WhatsApp: 0532 151 8675

 

Cevdet Sapçı Kick Box İstanbul  Federasyonu Hasan Aktoka Bacılar İstanbul Spor Kulubüne Kayıtlıdır 

Faaliyet alanı LPG otogaz Dönüşüm Yetkili Servis Cevdet Sapçı / Montaj alanında Uzman tam donanımlı ve yetkili İstanbul Otogaz Mühendislik Antakya Yeni Sanayi. Bayisi olduğumuz Atiker BRC Prins  markalarını eğitimli, profesyonel montaj ekibimizle; Marka, Model ayırt etmeksizin aracınız için en doğru LPG Dönüşüm kitine karar vererek maksimum tasarruf ve maksimum performans ile sürüş deneyimi yaşamanızı sağlamak için büyük bir özveri ile çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. İstanbul Otogaz Mühendislik Cevdet SAPÇI

WhatsApp Destek Hattı:  0532 151 86 75

cevdet sapçı

cevdet usta

akın usta

akın akdeniz

ali kayalı

hüseyin usta

furkan usta

hüseyin sapçı

furkan türkan